Merhaba!
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Ölçüm Rehberi


NASIL ÖLÇÜLÜR?

 

!. Sitedeki beden çizelgeleri sadece referans içindir.!

!. Beden ölçüleri üründen ürüne değişiklik gösterebilir. Lütfen buna dikkat edin.!

!. Doğru şekilde oturan bir giysiyi ölçmenizi ve bu ölçümleri aldığınız ölçümlerle karşılaştırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.!

 

Doğru ölçümleri nasıl alırsınız?

 

  • Doğru ölçümler almanın en iyi yolu, ölçümlerin profesyonelce yapılmasını sağlamaktır. Özellikle kadın ve sütyen bedenleri için önemlidir, denenmeden uyması zor olabilir.

 

  • Bu ölçümleri yaparken metal değil kumaş şerit metre kullanın. Göğsünüzü, belinizi veya kalçanızı çevrelerken bandın düz olduğundan ve ne çok sıkı ne de çok gevşek olduğundan emin olun. Doğruluk için ölçümlerinizi en az iki kez yapın.

 

  • Ancak evde bazı hızlı ölçümler almanız gerekiyorsa, bunu kendiniz nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 

 

Doğru ölçümler elde etmek için mezurayı bu konumlara yerleştirin.

 

 

1-Göğüs

Kollar yanlarda serbest haldeyken, göğsün/büstün en dolu kısmını ölçün. Mezurayı göğsünüzün en dolu kısmına meme ucu hizasında gevşek bir şekilde sarın. En yakın tam sayıya yuvarlayın. Bu senin göğüs ölçün olacak.

 

 

2-Bel

Belin en küçük kısmı olan doğal bel çevresini ölçün. Gömleğinizi göğsünüzün hemen altına kadar kaldırarak başlayın. Doğru bilgi sunmak için mezuranın çıplak karnınıza dayanması gerekir.

 

 

3-Kalça

Sadece iç çamaşırınızla boy aynasının önünde durun. Ayaklarınızı birleştirin, ayak parmaklarınız öne bakacak şekilde. Bacaklar bir arada dururken, kalçaların en dolu kısmını ölçün. Bu ölçüm, etek, pantolon ve vücuda oturan elbiseler için bedeninizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

 

4-İç Bacak

Size yardımcı olabilecek birine (aile veya arkadaşlar) ulaşmanızı tavsiye ederiz. Dik durun ve bacaklarınızı bükmeyin. Hangi yöntemi kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, konsept temelde aynıdır. İç bacağı nasıl ölçeceğinizi bilmek istiyorsanız, o zaman ağdan başlayın ve paçaya veya pantolonun bacağınızda bitmesini istediğiniz yere kadar ölçün.

Bacağın içini kasık bölgesinden ayak bileği kemiğine kadar ölçün.

Veya;

Yardımsız: Size tam oturan bir pantolonunuz varsa (bel çevresinde çok gevşek olmamalıdır), pantolonun iç dikişini ağdan uca kadar ölçün.

 

 

''Makinede yıkandığında biraz çekebilecek bir malzeme alıyorsanız ölçülere yaklaşık 2 cm ekleyin.''

 

''Jean bedenleri genellikle inç olarak verilir. Örneğin; 30/32. İlk sayı bel ölçüsü, ikinci sayı iç bacak uzunluğudur.''

 

''Satın alacağınız bir pantolonun uygun iç dikişi, giyeceğiniz topuğun yüksekliğine bağlı olacaktır.''

 

''Boyut doğrudan giysi üzerinde ölçülür. Ve boyut ölçümleri kategoriden kategoriye değişebilir. Lütfen buna dikkat edin.''

 

 

Ve bir Elbiseyi ölçerken;

Elbiseler, mini elbiseler ve diz üstü elbiselerden diz altı, baldır ortası, ayak bileği ve yere kadar uzanan elbiselere kadar her uzunlukta gelir. Örneğin, kolları olan bir mini elbiseyi ölçüyorsanız, omuzdan başlayıp uyluğun ortasına kadar ölçersiniz. Ya da askılı bir elbiseyi ölçüyorsanız, göğüsten başlayıp uyluğun ortasına kadar ölçersiniz. rehber olarak;

 

 

Mini: Uyluğun ortasına kadar ölçün

Diz üstü: Dizden birkaç cm yukarıda ölçün

Diz: Dizinize kadar ölçün

Diz altı: Dizin birkaç cm altına kadar ölçün

Orta baldır: Baldırınızın ortasına kadar ölçün

Baldır ortasının altı: Baldırınızın birkaç cm altına kadar ölçün

Balerin: Ayak bileğinizin birkaç cm yukarısını ölçün

Ayak bileği: Ayak bileğinize kadar ölçün

Zemin uzunluğu: Ayak parmaklarınıza kadar ölçün

 

Ek olarak;

Bir üst satın alırken Büstünüzü, Belinizi ölçün

Pantolon alırken Belinizi, Kalçanızı ve Bacak İçinizi ölçün

Bir elbise alırken Göğüs, Bel, Kalça ölçün

 

 

Size yardımcı olacak diğer metrikler;

 

Baş Çevresi

 

Şapka bedeninizi belirlemek için başınızın çevresini ölçün. Bunu yapmak için bir mezura ve bir aynaya ihtiyacınız var.

Mezurayı başınızın arkasına yerleştirin ve kulaklarınızın hemen üstüne ve saç çizginizin altına yerleştirerek her iki tarafı öne doğru sarın. Mezurayı alnınızın ortasında bir araya getirin. Mezurayı çok sıkı çekmeyin. Ölçümü okuyun.

Kulaklarınıza çekilerek takmak isterseniz, örn. bereler, şapkalar, ölçünüze 1cm ekleyin.

 

!. Şapka üreticilerinin farklılık gösterdiğini ve her ürün için mevcut olduğunda her zaman beden tablosuna başvurmanız gerektiğini unutmayın.!

 

 

Boyun Çevresi

 

Boyun ölçümü tiroid kıkırdağının (Adem Elması) hemen üzerinden alınır. Başınızı dik tutmalı ve dümdüz karşıya bakmalısınız. Ölçüm yaparken, bandın çok sıkı veya çok gevşek olmadığından, cilt üzerinde düz durduğundan emin olmanız gerekir. Bandın düz olduğundan ve açılı tutulmadığından emin olun. Boynunuzu uzatmayın veya çenenizi aşağı bastırmayın.

 

 

İÇ ÇAMAŞIRI

 

Çoğu insan markaya, stile ve kesime bağlı olarak birden fazla beden giyer - bu nedenle basit bir elbise bedeninden daha fazla bilgiye ihtiyacınız vardır. Vücudunuzun her bir bölümünü ölçtüğünüzde, bu sayıları yazın ve bunları ürünün çevrimiçi beden tablosuyla karşılaştırın.

Doğru bedeninizi belirlemek için birkaç basit ölçüm vardır. Bunu evde kendiniz yapabilirsiniz, ancak başka biri size yardım ederse basit olabilir ve daha doğru sonuçlar verebilir.

 

 

Sütyen Bedeninizi Ölçme

 

 

Adım 1: Bant Boyutu

 

En uygun sutyeninizi giyerek başlayın. Dolgulu veya küçültücü bir stil veya spor sutyeni olmadığından emin olun. Balenli veya telsiz olabilir.

Bir mezura çıkarın ve yere paralel olacak şekilde sırtınıza sıkıca sarın ve doğrudan göğsünüzün altından ölçün. En yakın çift sayıya yuvarlayın ve bant boyutunuzu not edin.

 

 

2. Adım: Göğüs Boyutu

 

Mezurayı göğsünüzün en dolu kısmına (meme hizasında) biraz gevşek bir şekilde sarın. En yakın tam sayıya yuvarlayın.

 

 

3. Adım: Cup Boyutunuzu Belirleyin

 

Fincan boyutunu belirlemek, işlerin zorlaştığı yerdir çünkü fincan boyutları üreticiye bağlı olarak değişebilir.

Göğüs ölçüsünden bant ölçünüzü çıkarın. İnç cinsinden fark, cup boyutunuzdur. Aşağıdaki örnek tabloya bakın:

 

BUST – BAND = KUPASI

 

1” fark = A cup

2” fark = B cup

3” fark = C cup

4” fark = D cup

5” fark = DD cup

6” fark = DDD/F cup

7” fark = G cup

8” fark = H cup

 

Sütyen bedeniniz, cup bedeninizle birlikte bant bedeninizdir. Örnek: 39 inç (büstü) – 36 inç (bant) = 3 inç. Bu bir 36C.

 

 

 

Bir Mayo İçin Gövdenizi Ölçme

 

İç omzunuzdan başlayın, gövdenin önünden aşağı inin ve bacakların arasından geçin ve ardından omuzdaki bandın başlangıç noktasına geri dönün.

 

 

“Gövde uzunluğunu bilmek, özellikle tüm vücut şekillendiricilerde yardımcı olabilir. Uzunsa, bir beden daha büyük veya uzun gövdeler için özel olarak tasarlanmış bir şekillendirici sipariş etmek isteyebilirsiniz. Minyonsanız, uzun gövde ürünlerinden kaçının.''

 

 

!. Lütfen bu ölçümlerin bir kılavuz olduğunu unutmayın. Her kadın farklı orantılara sahip olduğundan, ölçümler tek başına her zaman tam olarak doğru bir boyut sağlamaz. En iyi sonuçlar için deneyimli kişilerden birinin yardımını alın. Ek olarak, üzerinize tam oturan bir giysiniz varsa, vücudunuzu ölçmek yerine giysiyi ölçmek iyi bir alternatif olabilir .!

 

 

AYAKKABI

Bir kişinin ayak ölçüsü zamanla değişir. Bu, yaş, hamilelik, kilo alımı, sıvı tutulması ve diğer faktörler dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden ayağınızın uzunluğunu ölçmek ve seçtiğiniz ayakkabı modeline dikkat etmek son derece önemlidir.

 

Evrensel bir ayakkabı ölçüsü standardı olmadığını belirtmek gerekir. Ayakkabı boyutları üreticiden üreticiye farklılık gösterebilir, bu nedenle ayakkabı satın almadan önce ayağınızın uzunluğunu santimetre olarak bilmeniz ve boyut tablosunu kontrol etmeniz gerekir.

 

 

A4 kağıda, kaleme ve cetvele ihtiyacınız olacak.

 

 

Adım 1:

 

Akşamları, ayaklarınız en iyi durumdayken ölçün. Yere iki parça kağıt koyun (ayağınızın tamamına sığmalıdır). Çıplak ayak olun veya ayakkabılarla giymeyi planladığınız çorapları giyin. Sert bir yüzeyde durun.

 

 

Adım 2:

 

En doğru ölçüm için tüm ağırlığınızın ayaklarınızda olduğundan emin olun. Ağırlığınızı iki bacağınıza eşit olarak dağıtarak dik durun. Bir arkadaşınızdan yardım almanızı öneririz. Kalemin veya kurşun kalemin 90 derecelik bir açıda olduğundan emin olarak ayaklarınızın etrafını yavaşça çizin.

 

 

Adım 3:

 

Bir mezura veya cetvel kullanın, en belirgin iki nokta arasındaki mesafeyi ölçün (topuğun arkasından en uzun parmağın ucuna kadar). Aldığınız sayıları yazın. Daha uzun ayağın ölçümlerini kullanın.

 

 

Adım 4: Genişliği Ölçün

 

Bir ölçüm bandı kullanın ve bunyon ekleminizde ayağınızın en geniş kısmına sarın. Daha doğru bir ölçüm sağlamak için tüm ağırlığınızın ayağınızda olduğundan emin olun.

 

 

''Bazen, her iki ayağın da biraz farklı uzunlukları vardır. Bu durumda,

büyük ayağa göre ayakkabı numarasını seçin.''

 

 

''Ayak uzunluğu için iki beden arasındaysanız büyük bedeni tercih edebilirsiniz. Ayak genişliği için size en yakın olan genişliği seçin.''